ایمونولوژی

  ایمنی‌شناسی یا ایمونولوژی یکی از شاخه‌های زیست‌ شناسی است که به بررسی انواع واکنش های ایمنی جانداران در برابر آنتی ژن‌های بیگانه و روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماری زا می‌پردازد. این علم هم به جنبه های فیزیولوژیک پاسخ دفاعی بدن به عوامل بیگانه، و هم به جنبه های پاتولوژیک سیستم ایمنی مانند بیماری های خودایمنی، حساسیت، نقص ایمنی، واکسیناسیون و پیوند اعضاء می‌پردازد.

سیستم ایمنی بدن سیستمی پیچیده و در نهایت دقت می‌باشد که شامل اعضاء متنوع، با عملکردی متفاوت و مرتبط می باشند و در صورت کوچکترین تداخل و ناهماهنگی در انجام وظایف اعضاء آن امکان پیدایش اختلالات و ظهور عوارضی وخیم و بعضا غیر قابل برگشت وجود دارد. با استفاده از روش های ایمونواسی می توان انواع هورمون ها، تومورمارکرها، آنتی بادی علیه عوامل عفونی و نیز آنتی بادی های عامل بیماری های خودایمنی را شناسایی کرد که در ذیل این بخش به آن ها اشاره شده است.

بخش تخصصی ایمونواسی آزمایشگاه تشخیص طبی و تخصصی پیوند با بهره گیری از تکنولوژِی نوین تشخیصی با حساسیت و دقت بالا تجهیز از معتبر ترین کمپانی های روز دنیا که تماما تحت کنترل و نظارت بوده از قبیل Roche, Biomerieux, Euroimmun همانند فلورسنت اسی و ایمونوبلات به صورت روزانه تست های درخواستی انجام شده و برای جواب دهی آماده می کنند.

 سرولوژی

سرولوژی مطالعه علمی سرم و سایر مایعات بدن است. در عمل سرولوژی معمولا به تشخیص آنتی بادی هایی که در سرم وجود دارند و به طور معمول در پاسخ به عفونت تشکیل می شوند اشاره می کند. از تست های سرولوژیکی می توان برای شناسایی عفونت های حاد و یا مزمن استفاده کرد و نیز می تواند برای کمک به تشخیص بیماری های اتوایمیون خاص که در آن ها آنتی بادی مشاهده نمی شود مانند هیپوگاماگلوبولینمی استفاده کرد.

بخش ایمونواسی آزمایشگاه پاتوبيولوژي به آزمانوين در حیطه های زیر دارای فعالیت می باشد:

هورمون ها

هورمون ماده ای شیمیایی است که در غدد درون ریز ساخته شده و به داخل جریان خون می ریزد. این ماده روی سلول های هدف گیرنده دارد و با نشستن روی آن اعمال سلول را تغییر می دهد. مقدار هورمون ها توسط ارتباطات پیچیده اعضای دستگاه درون ریز با هم و با دستگاه عصبی تنظیم می شود. سیستم غدد درون ریز شامل غدد مختلفی در بدن است. این غدد ترشحات خود را به جریان خون می ریزند. در واقع هورمون های ترشح شده از غدد درون ریز نقش پیام رسان شیمیایی را در بدن بازی می کنند و بسیاری از توانایی های بدن به این واسطه ممکن می شود.  در بخش هورمون شناسی آزمایشگاه پیوند با استفاده از تجهیزات تمام اتوماتیک بر اساس تکنولوژی های روز دنیا مقدار انواع هورمون های موجود در نمونه سرم اندازه گیری می شود.

شاخص های توموری (Tumor Markers)

شاخص های توموری مواد مترشحه از سلول های طبیعی و نیز سلول های توموری می باشند با این تفاوت که در حالت طبیعی میزان این شاخص ها در حد کم (طبیعی) است و با توموری شدن بافت میزان آن در خون به طور قابل توجهی افزایش می یابد. از این شاخص برای غربالگری تومورهای مختلف معمولا استفاده نمی گردد، مگر طبق شرایط و معیارهای تعریف شده و مشخص. از شاخص های توموری بیشتر در پایش درمان در مواردی که انتظار می رود با شروع درمان میزان این شاخص ها در نمونه بیمار کاهش یابد، استفاده می گردد.

بیماری های عفونی

در این قسمت آزمایش های مربوط به تشخیص و پایش درمان بیماری های عفونی مختلف از جمله عوامل ایجاد کننده ی هپاتیت های ویروسی (HBV ،HCV و …) و عامل ایجاد کننده ی (AIDS HIV)، با تکنولوژی های روز دنیا مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 بیماری های خود ایمن و التهابی

بیماری های خود ایمن همان طور که از نامشان پیداست در اثر برهم خوردن فعالیت های سیستم ایمنی ایجاد شده و طی آن بدن بر ضد بافت ها و سلول های خود واکنش می دهد. از جمله این بیماری ها می توان به مواردی از جمله ارتریت روماتوئید (Rheumatoid Arthritis)، لوپوس (SLE) و … اشاره نمود.